Menu

Bo życie ma smak...

Szczypta przepisów, faktów i inspiracji

Chleb orkiszowy z masłem orzechowym

justcook

Domowe pieczenie chleba wymaga sporo zachodu? Na pewno nie z tym przepisem! Na zrobienie poniższego chlebka, potrzeba około 30 minut pracy. Do tego dochodzi oczywiście czas na wyrastanie i wypiek, ale przecież nie wymaga to większego zaangażowania za wyjątkiem pilnowania zegarka ;) 

Chleb orkiszowy

Składniki na ciasto:
- 500 g mąki orkiszowej typ 2000
- 4 czubate łyżki masła orzechowego ACTIVE 100% orzeszków Primavika
- łyżeczka soli
- 150 ml letniej wody

Rozczyn:
- 30 g świeżych drożdży
- łyżka płynnego miodu
- łyżka mąki
- 150 ml ciepłej wody

Dodatkowo:
- olej do wysmarowania formy
- garść rozdrobnionych orzeszków ziemnych

Przygotowanie: 

1. Rozczyn: w miseczce rozkruszyć drożdże, polać miodem, posypać mąką. Delikatnie pomieszać i zalać wodą. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15-20 minut do wyrośnięcia.

2. Mąkę przesypać do miski, dodać sól, wyrośnięty rozczyn, masło orzechowe i wodę. Składniki zagnieść ze sobą na jednolitą masę i wyrabiać przez około 5 minut. Następnie przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny. 

3. Formę keksową wysmarować olejem roślinnym. Masę ukształtować w dłoniach na długość formy keksowej, przełożyć do formy, przydusić, wyrównać powierzchnię. Wierzch posypać orzeszkami ziemnymi i mocno docisnąć.  

4. Włożyć do piekarnika. Piec 10 minut w 100°C. Następnie piekarnik pokręcić na 180°C i piec 40-50 minut. 

5. Upieczony i lekko ostudzony chleb wyjąć z formy. Owinąć w bawełnianą ściereczkę i przechowywać w temperaturze pokojowej. Spożyć w ciągu 3 dni.

Chleb orkiszowy

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Kinga] *.play-internet.pl

    ja robię sama masło orzechowe, kupuję orzechy i wrzucam je do takiego wysokiego robota kuchennego z panasonica i masło jest super.

  • justcook

    Domowe masło musi być pyszne :) Mnie osobiście jest szkoda blendera na mielenie orzechów, już jeden w ten sposób straciłam :(

© Bo życie ma smak...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci